اهمیت شبکه های مجازی

تاریخ انتشار : 

به اشتراک گذاری :

5/5

امروزه شبکه های مجازی اینترنت زندگی دومی برای مردم آغاز کرده و حتی با وجود یک سری محدودیت ها و ممنوعیت ها، تعداد قابل توجهی از کاربران ایرانی در این شبکه های مجازی فعالیت می کنند. این شبکه ها به دلیل داشتن ویژگی های مانند قابلیت دسترسی دائمی، فرامکانی، فرا زمانی، سیال بودن، جهانی بودن وفضای مناسبی برای کاربران خود فراهم کرده است. شبکه های مجازی این ویژگی را برای افراد فراهم کرده است تا عقاید و آراء خود را بیان کنند. همین امکان بیان نظرات توسط دوستان در فضای مجازی، اهمیت این فضا را بیشتر کرده است و همین اشتراک نظرات و امکان گفت و گو درمورد مسائل مختلف باعث شکل گیری افکار عمومی می شود. این شبکه با عضو گیری رایگان خود توانسته در جریان سازی های مختلف نقش مهمی داشته باشد و همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اکثر افراد از اینترنت برای برقراری ارتباط میان افرادی که می شناسند استفاده می کنند و مهم ترین ابزار های اینترنتی که به این جریان کمک می کنند، SNS ها(وب سایت های اجتماعی) هستند که افراد در آن به برقراری ارتباط مجازی و آنلاین با دوستان خود و یا یافتن دوستان جدید می پردازند. بیشتر از نیمی از افرادی که از اینترنت استفاده می کنند عضو شبکه های اجتماعی هستند و ارتباطات خود را از طریق آن انجام می دهند.

کاربران با استفاده از این شبکه ها یک پروفایل تقریبا عمومی می سازند که شامل بخشی از مشخصاتی است که فرد مایل است بقیه کاربر ها در مورد او بدانند و در صورت تمایل عکس خود و لیستی از دوستان او را ببینند.

بیشتر کاربران این شبکه ها جوانان و نوجوانان هستند که به دلیل بزرگ شدن با اینترنت رفتار های متفاوتی نسبت به نسل های قبلی دارند.

همانطور که می دانید امروزه در جامعه ما، شبکه های اجتماعی مجازی گسترش زیادی پیدا کرده است و همه خانواده ها، رایانه شخصی و همه افراد خانواده گوشی های هوشمند در اختیار دارند و بیشتر تایم خود را در فضای مجازی می گذرانند. فضای اجتماعی در میان همه گروه های اجتماعی اعم از زن و مرد، بی سواد و با سواد از جذابیت خاصی برخوردار است . علت اهمیت بالای این شبکه ها علاوه بر جایگاهی در میان مردم دارند، حجم بالای کاربرانی است که در این شبکه ها مانند فیس بوک فعالیت می کنند است.

اهداف شبکه های مجازی

شبکه های مجازی یک پایگاه داده از کاربران و خصوصیات آنهاست که می توان با استفاده از آن و آنالیز رفتار های آن ها نیاز های جامعه را شناسایی کرد. این شبکه ها انتقال اطلاعات را در میان مردم سریع تر کرده است و یکی از اهداف این شبکه ها همین موضوع است. یکی دیگر از اهداف شبکه های مجازی فراهم کردن بستری است که کاربران بتوانند نظرات و خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و با یکدیگر به گفت و گو بپردازند.

همچنین در این شبکه ها می توان با آداب و رسوم جوامع مختلف آشنا شد.

فعالیت در شبکه های مجازی

به طور کلی استفاده از شبکه های مجازی به ساختن پروفایل در آن ختم نمی شود. اگر میخواهید در این شبکه ها فعالیتی داشته باشید که از آن به سود دهی برسید، باید به تولید محتوا بپردازید و حضور خود را به دیگر کاربران اعلام کنید. در صورت عدم فعالیت حتی ممکن است برای کسب و کار شما بازدهی منفی داشته باشد. پس اگر نمیخواهید یا وقت آن را ندارید که در آن ها فعالیت کنید اصلا دکمه آن را در وبسایت خود قرار ندهید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محتوایی که قرار می دهید جذاب باشد و مورد علاقه و نیاز مخاطبتان باشد. همچنین باید با مشتریان خود در تعامل باشید و همیشه از آن ها نظر خواهی کنید. این نظر خواهی و تعامل بین مخاطب، آن ها را بیشتر جذب شما می کند و  باعث می شود حضور شما را بیشتر حس کند.

به طور کلی می توان گفت که این شبکه ها می توانند بسیار مفید و سودمند باشند اگر استفاده از آن ها را به شیوه درست یاد بگیریم و از آن به درستی استفاده کنیم.

پست های مشابه

برای ما پیام ارسال کنید